Artık bir dinim yok.

Merhaba, ben de baba baskısı sonucu tesettüre giren biri olarak hikayemi sizinle paylaşmak istiyorum.

Orta derece muhafazakar bir babam vardı. Annemi küçük yaşta kaybettiğim için halen ergenlikte devam eden problemlerimi kendi içimde çözmeye çalışırken, tüm sorun buymuş gibi tesettür istekleri bitmedi babamın. Çocukken babamın böyle biri olduğunu bilmiyordum açıkçası.

Çünkü dışarıda her zaman rahat giyinirdim. Kız Meslek lisesi istediğimi defalarca söylesem de babam lise tercihlerimi kendi kendine yapmıştı ve İmam Hatip’e zorla gönderildim. Okulun ilk günü açık gittiğimi öğrenince bana “Hemen kapanıyorsun” dedi. Israrlarıma, ağlamalarıma, ona küsmeme rağmen vazgeçmedi. Neyse, ben okula kapalı gittim, dışarıda açıktım bir süre böyle devam etti.

Daha sonra baskılara dayanamayıp tesettürü dışarıda da takmaya başladım. Birden yumuşayan babam bana telefon da aldı.

En büyük ablam da çarşaflı peçeli olmaya başlayınca bana anlatmaya başladı, daha uzun ve daha koyu renkli kıyafetler almaya başladı. Ben de “Madem bu işin içindeyim bari bu din neymiş öğreneyim” dedim, haklı olarak.

Bir gün hiç unutmuyorum, üniversite kursuna giderken pembe şal taktım diye ablam bana ters ters bakmıştı. Oflayıp puflamıştı. O zamandan itibaren rahatsız olmaya başladım ve kendimi bir türlü sevemedim.

Benim hayat tarzıma tamamen uzak bir şeymiş bu din. Neyse ki er geç bunu fark ettim çünkü hep farklı ve buna ait değilmiş gibi hissediyordum. İstediğim bölümü kazanıp ufkumu genişlettim. 4 ay sonra başörtüyü çıkardım ve babam da bana karışamayacağını söyleyip fazlasıyla anlayışlı davrandı.

Artık ailem bile ne giydiğime karışmazken okul ortamında arkamdan konuşuldu, yargılandım ve benim üzerimden dalga geçildi. En azından şunu biliyorum ki onlar benim sadece arkamdan konuşabilirler.

Artık bir dinim yok, benim taptığım tek şey vicdanım.

Bu tarz farkındalıklar yaratmaya çalıştığınız için teşekkürlerimi sunuyorum, herkese selamlar sevgiler…

(Görsel: wonderlicker)

Comments (3)

  1. Benimde bir dinim yok ve 16 yaşındayım yaşadıklarını yaşıyorum kısmen tek dileğim universiteye gitmek

  2. Kararsız ama kararlı

    Baban nasıl izin vermiş o kadar şeyden sonra şaşırdım. Bir de ablanın peçeli olmasına rağmen falan. İnsanlar hep arkandan konuşur zaten. Tebrik ediyorum seni <3

  3. Eh, eski adımı bilirsiniz. Dini konuda sizden farklı değilim.
    Babanızın anlayış göstermesi çok iyi olmuş. Siz ne yaparsanız yapın her zaman arkadan konuşacak olan insanlar vardır. Siz önde kalmaya devam edin. Kutlarım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir