İnsanlar kapalı halime daha çok alışmasın diye kendimi eve kapattığım oldu.

Merhaba. Platformu keşfettiğimden beri kendimi herkes gibi hissediyorum. Sorunlarımı paylaştığım ne kadar çok insan varmış. Ben kendi hikayemden bahsederken çok yormak istemiyorum sizleri. Sayfada okuduğunuz problemlerle aynı şeyler neredeyse.

24 yaşındayım. Bundan 10 yıl öncesinde İmam Hatip’e başlarken kapandım. Ailem çok dindar ve baskıcı değillerdir. Kültürel müslümanlık düzeyinde yaşarlar dinlerini. Bu tercihimi anormal de karşılamamışlardı, çünkü eninde sonunda olacak bir şeydi, sadece biraz erken davranmıştım. Yine de “Emin misin” diye sormuşlardı. Ben de kendimden, çevremdeki insanların doğrularını kabul ettiğimden dolayı sorgulamadan, araştırmadan “Evet, eminim” demiş ve başörtülü olmaya karar vermiştim. Bu meseleyi pandemi sürecinde, bir arkadaşımın “Neden kapandın?” sorusuna kadar hiç düşünmemiştim açıkçası. Neden başörtüsü taktığımı sadece yüzeysel bir şekilde biliyordum. Bunun için açıklama yapamıyordum çünkü bilmiyordum.

Daha sonrasında araştırmak istedim. Araştırıp farklı bakış açılarını dinledikçe kötü hissettim. Etkilendiklerim de oldu. Var olmamasına ihtimal bile vermediğim peygamberden şüphe etmeye başladım. Bazen bıraktım okumayı, pes ettim. Bazen de devam ettim. Yalan söylemeyeceğim, estetik görünüş korkum da yok değildi. Acaba hangi halimle daha güzeldim? Ya açıldığımda “Kapalıyken daha güzeldin” derler ise diye endişe ediyorum. “İnsanları düşünme, sana ne onların ne düşündüğünden? Önemli olan sensin, senin hissettiklerin, senin düşündüklerin” desem de kendime engel olamıyorum. Cesaret edemiyorum. İnsanlar kapalı halime daha çok alışmasın diye kendimi eve kapattığım oldu. Sanırım ben de içimde tam olarak netleştirememişim diyorum bazen kendime.

Aileme gelince, onlara bu durumdan bahsettim. Karşı çıktılar, “Ne gerek var şimdi, bu zamana kadar ne güzel kapalıydın, şimdi mi açılacaksın” gibi. Onlardan yana pek sıkıntım yok, ben karar verdikten sonra mecbur alışacaklar. Sorun sadece bende. Karmakarışığım.

(Görsel: Alisher Kushakov)

Comment (1)

  1. 10 yıldır kapalı bir insan olarak karmakarışık olman gayet normal,kendini mutsuz hissediyorsan ve açılmak istiyorsan elalemi düşünmemelisin 1,2 gün konuşup sonra alışacaklarına eminim ki zaten ağzı olan konuşuyor bu senin hayatın umarım hep mutlu olursun içinden geçeni yap hep mutlu olman dileğiyle❤️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir