Namaz kılmayı çevreden, Kur’an kurslarından, internetten öğrendim.

Merhaba,

24 yaşında bir kadınım. Hayatım boyunca inançlı bir insan oldum. Kur’an’a, hadislere, çok şükür Allah’ın verdiği güçle inandım, anladım fakat ibadet yönüm hep eksik kaldı. Günlük hayatımda iyi bir insan olmaya çalışıyorum ama bunu daha çok ahlaki yönden yapıyorum. Başörtüm yok, giyimim tesettür değil. Bundan rahatsız olmuyorum. Fakat sosyal çevremde nasıl algılandığım konusunda endişelerim var. Oruç tutuyorum, namaz kılmıyorum. En büyük sorunum bu, namaz kılmamak. Ailemde namaz kılan yok, inançlı insanlar, fakat dinden uzaklar. Namaz kılmayı çevreden, Kur’an kurslarından, internetten öğrendim.

Yıllar önce bir ay namaz kılmıştım. Ailemin namaz kılmamasını, hep kendime bir engel olarak gördüm. Çünkü odada namaz kılıyorum, izliyorlar, yorum yapıyorlar. Bu durum beni rahatsız ettiği ve bir motivasyonum da olmadığı için, bunun yanı sıra günlük hayatın getirdikleri de olunca hep erteledim, namaz kılmadım. Bundan dolayı pişmanım ama şu an hala namaz kılacak bir güç bulamıyorum kendimde. Nedenleri var, birazdan yazacağım ama önce neden buraya yazdığımı, bundaki motivasyonumu söylemeliyim. Hayatım boyunca çok dua etmedim, belki bu yıl sadece bir kere dua ettim. Ama ne zaman dua etsem, duam kabul oldu. İyi bir hayatım var, işlerim rast gidiyor fakat ben bunların karşılığını veremiyorum, yeterince şükredemiyorum, bu durum beni korkutuyor. Eğer bütün bunları yapmadan yarın hayatta olmazsam, çok büyük pişmanlık yaşamaktan ve acı çekmekten korkuyorum. Düzenli namaz kılmaya başlamak ve inşallah hayatımın sonuna dek de kılmak istiyorum.

Neden kılamadığım konusu; birinci nedeni namazın Arapça kılınması ve her defasında sözleri Arapça söyleyip, hiçbir şey anlamamam. Ezberlerken bütün sureleri Arapça ezberledim, tabii ki anlamlarını okudum ama, bir kere, diyelim. Her namaz kıldığımda o anlamları bilerek kastederek okumuyorum ki, ezbere okuyorum. Bu yüzden namazımın kabul olmayacağını düşünüyorum. İkinci sorun; sabah evden çıkıp akşam eve geliyorum. Başörtüm yok ve namaz kılacak kıyafetlerle dışarı çıkmıyorum. Dışarıda bu vaziyette nasıl namaz kılacağım? Benim gibi insanlar ne yapıyor

(Görsel: Käthe Kollwitz)

Comments (2)

  1. Selamlar dışarıda tesettürünüz yoksa yanınıza etek ve başörüsü alarak kılabilirsiniz. Bazı büyük camiilerde (Sultan Ahmet gibi) fazla kıyafet bulunuyor. Arapça dua konusunda ise bende anlamlarını bilmiyorum fakat Türkçelerini sık sık okurum ve namazda aklıma getiririm.

  2. Merhabalar. Ben de sizin gibi namaz kılmayı bu sebeplerden ötürü bilmeyen biriydim ve bir gün bilen bir arkadaşımı kolundan tutup beni Camiye götürmesini istedim. İlk başta taklit ettim hareketlerini. Sonra duaları yavaş yavaş ezberledim. Bebek adımlarıyla başlamanın bana çok faydası oldu belki size de bu şekilde faydası olabilir bir arkadaşınızın.

    Dediğiniz gibi Arapça kılarken namazı tam kıldığınızı hissetmiyorsunuz. Ben namazı Arapça kılıyorum ama okuduğum duaların Türkçelerini de ezberlemeye başladım. Dudaklarımdan çıkan sözcükler Arapça olsa da zihnim Türkçe olarak Allah’a sesleniyor. Böylece ne dediğimi bilerek kalpten kılmış oluyorum.

    İkinci Sorununuza bir açıklama yapamayacağım çünkü 5 vakit tam kılmıyorum. Kazalarını kılıyorum. Yatsı ve sabahı da uyanma ve yatma saatlerimi denk getiriyorum. Kıyafet konusunda da yorum yapacak bilgiye sahip değilim.

    Saygılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir