Sadece ebeveynler değil, biz çocuklar da kandırılıp ihanete uğruyoruz.

Merhaba.

Buraya galiba sitenin amacına ya da serbest kürsü içeriğine ters bir yazı yazacağım. Öncelikle ailemden bahsetmek isterim. Ben ilkokula başladığım zamanlarda, annem ve babam şiddetli kavgalar etmeye başladılar, en erken tarihli olarak ben öyle hatırlıyorum. Annemle babam kavga ettikleri zaman, konu tamamen bambaşka olsa dahi annem konuyu babamın işyerindeki kadınlara, bazı sitelerde kadınlarla flört ettiğine ya da onlarla ilişki yaşadığına getirir, bunları yaptığını iddia eder, bağırır, çağırırdı. Bunun gerçekliğini bilmiyorum ama bir keresinde ortak bilgisayar kullanırken babamın sosyal medya üzerinden işyerindeki bir kadınla samimi bir şekilde konuştuğuna şahit oldum. Mesajlarını okumadım ancak bir abi-canım ilişkisi olduğunu görmüştüm. Babam çok tatlı, filmlere, oyunlara, çizgi-romanlara bayılan, içki içmeyi seven, dizi izleyen, araştırmacı ve komik bir adam. Beni ve ağabeyimi sevdiğini biliyorum ve bence bize olması gerektiği gibi davranıyor ama annem her zaman onun bize karşı sorumsuz olduğunu, bir baba gibi başımızda durmadığını söyler. Evet babam veli toplantılarına gelmezdi ama bizimle çok oyun oynar, sohbet eder, bize filmler izlettirdi. Asla ne giydiğime, içtiğime, sevgilime karışmaz, bunların olması gerektiğini söylerdi. Rahattı. Sadece gece geç saatte dışarıda olmamı istemezdi. Annem ise tam tersi çok korumacı ve annemin bize normalin dışında, saplantı haline gelmiş bir bağlılığı vardır. Üniversite için Ankara’ya taşındığımda her yarım saatte bir arar, akşam görüntülü arar ve evde olduğumu kanıtlamamı isterdi. Yanımda kimlerin olduğunu, nerede olduğumu her zaman sorardı. Ufak tefek günlük işlerime dahi karışır, şunu şöyle yap bunu böyle yap, der, doktora gittiğimde ve doktor sıkıntımı sorduğunda hemen o cevap verirdi. Günlük hayatta hep benim yerime konuşmaya çalışır. Kontrolü sever. Ağabeyim ise hepimizden uzakta hem okuyup hem çalışıyor.

Şimdi asıl konuya gelmek istiyorum. Annem babamı aldatıyor. Yıllardır. Aldattığı adama X diyelim. X’in ben küçükken bizim eve geldiğini ve çamaşır makinemizi tamir ettiğini hatırlıyorum. Hiç sevmemiştim onu. Daha sonralarda evimizin yakınında bir parka götürmüştü annem beni. Tesadüftür ki X ve benimle yaşıt olan aynı okulda okuduğumuz oğlu da oradaydı. Bana çilekli dondurma almıştı. İstemediğimi hatırlıyorum. Nefret etmiştim o adamdan. Annemle balkonda oturduğumuz zamanlarda hep bizim sokağımızdan arabayla geçerdi. Ortaokul zamanı, bir gün, annemin telefonunu karıştırmaya karar verdim. Hep merak etmiştim çünkü annemin telefonu hiç elinden düşmezdi. Babamın evde olduğu zamanlar hariç. Hep o tuşlu telefonun tık tık tık seslerinden ne çıktığını merak ettim. Kimle bütün gün, saatler boyunca mesajlaşıyordu? Sorduğumda “Teyzenle” diyordu. Teyzemin ismiyle kayıtlı X’in mesajını ilk o zaman gördüm. Cinsel içerikli mesajlardı. Telefonu kapattım ve anneme verdim. Nasıl bir öfke ve üzüntü duyduğumu anlatamam. Küçüktüm ve hep ağlardım. Sürekli, boş olduğum her zaman ağlardım. Bize misafirliğe gelen ailelere bakar ağlardım. Eşler birbirleriyle çok güzel anlaşıyorlardı ve çocukları mutluydu. Tuvalete gidip yine ağlardım. Ağabeyim beni bir keresinde ağlarken yakaladı ve büyük ikna çabalarıyla neden ağladığımı söylettirdi. Ona olayı ve mesajların içeriğini anlattım. O kadar rahatsız olmuş görünmesine rağmen “Yoktur öyle bir şey, teyzem ona şaka için yazmıştır” dedi. Bir süre sonra anneme sormuş ve annem beni de yanına çağırarak ağlamaya başladı. “Bir anneye yakıştırılacak en iğrenç şey” olduğunu söyledi. Yalanladı ve bizi aksine ikna etti. Ben içten içe hala inanmıyordum ona. Annemin kronik depresyonu var ve Manisa’da bir ruh sağlığı hastanesine yatmıştı. Babam onun için kapıda bekleyip ağlardı. Annem sinir krizi geçirdiğinde duvarlara, camlara kafa attığında babam onun hep yanındaydı. Ama annem ona hep gıcık oluyor, sinirleniyor, bağırıyordu.

Şimdi 19 yaşındayım. Dün annem markete gittiğinde babam onu aradı. Telefonunu evde bırakmıştı. “Aşk böceğim” diye kayıtlıydı babam. Babamla konuştum ve kapattım. Telefonun kamerası açılmıştı, kapatmak için sekmelere bastım ve arkada SMS kutusu açıktı “aaa” isimli kişi yani X, sevgi dolu upuzun bir mesaj yazmıştı. Annem de ona, sevgilim, canım diye cevaplar göndermişti. Telefon numarasını aldım. Telefonuma kaydettim ve WhatsApp’den fotoğrafına baktım. Oğlunu koymuştu. “Hakkında” kısmında kendi yürüttüğü tesisat dükkanının adı yazılıydı. Araştırdım ve fotoğraflarını buldum. X olduğundan emin oldum. Annemin babamı aldattığından da tamamen emin oldum. Şimdi ne yapmam gerektiğini bilmiyorum, annemle konuşup babamla boşanmasını söylemek istiyorum. Onu daha fazla kandırmasın. Ayrıca X’in karısının hesabını da buldum. Çok tatlı görünümlü, iki oğul sahibi bir kadın. Gülümseyen profil fotoğrafına bakınca içim parçalandı. Sadece kandırılan babam değil, bir de o kadındı. Yıllardır süren ihanet. Sadece ebeveynler değil, biz çocuklar da kandırılıp ihanete uğruyoruz.

Lütfen bana fikir verin. Ne yapmam gerekiyor?

(Görsel: Dennis Scholl)

Comment (1)

  1. merhaba. böyle bir olayı en az hasarla atlatabilmek için gerçekten de söylediğin gibi annenle konuşmalısın. eğer babanın haberi olursa işler çok kötü yönlere sapabilir. annenle mutlaka konuş, ancak sert bir şekilde değil, anne, bizi düşünüyorsan böyle yapmalısın, bu şekilde ilerleyemez gibisinden.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir