Müslüman olmadığım halde Müslüman gibi olmak çok canımı yakıyor.

Öncelikle merhaba. Saatlerdir buradaki yazıları okuyorum ve benimle aynı sıkıntıya sahip insanların olduğunu görmek yalnız olmadığımı hissettirdi. Benim anlatacağım şey de bir çoğunuzla aynı; din baskısı.

Ben muhafazakar bir ailede dünyaya geldim. Henüz daha 5 yaşındayken, bana Kuran’ı öğretmeye çalıştılar. Daha 6-7 yaşlarındayken, akraba ziyaretlerine gideceğimiz zaman zorla başımı örterdi babam. Ağlasam da karşı da çıksam, sonunda tokat atar ve sustururdu beni. Her yaz camilerdeki Kuran kurslarına gönderilirdim. Okulu henüz bitirmiştim, her yaz olduğu gibi o yaz da Kuran kursuna gönderilmiştim ama bu gittiğim Kuran kursu bir cemaate bağlıydı.

Daha 9 yaşındaydım. Sürekli kursta kapalılığın, tesettürün ne kadar güzel bir şey olduğundan bahsederlerdi. Etrafımdaki herkes kapalıydı. Bir gün kurstan dönüp anneme “Ben kapanmak istiyorum” dedim. Annem, hemen başımı bir başörtüsüyle örttü ve “Aferin” dedi. Ben bunu o zamanlar kesinlikle Allah rızası için yapmamıştım. Etrafımdaki herkes öyle diye özenmiştim. Ortaokulda zorla İmam Hatip ortaokuluna gönderildim. Henüz 8. sınıftaydım ve kafamda bazı şeyleri oturtmaya başladım. Liseye başladığımda ise artık her şey kafama oturmuştu. Babam ve annem beni zoraki olarak bir İmam Hatip lisesine göndermişlerdi. Artık dinimi sorgulamaya başlamıştım. Neden kapalı olduğumu sorgulamaya başladım, en sonunda açılma kararı verdim.

Bu kararı verene kadar iyice dinden çıkmıştım. Etrafımdaki herkes “Namaz kıl, dini sorumluluklarını yerine getir, artık doğru bir şekilde tesettüre gir” diyerek baskı yapıyorlardı. Açılma kararımı iyice düşündüm. İlk olarak arkadaşlarıma bu durumdan bahsettim. Olumlu bir şekilde karşıladılar ve her konuda arkamda olacaklarını söylediler. Sonra anneme söyledim; açılmak istediğimi, ilk kapandığımda da Allah rızası için kapanmadığımı… Annem yüzüme çok sert bir tokat atıp “Allah’tan korkun yok mu senin? Cehenneme odun olarak mı gitmek istiyorsun? Orospu mu olacaksın sen? Eğer bir daha böyle bir şeyle karşıma gelirsen söylerim babana, seni diri diri gömer” diyerekten tehdit etti.

Şu an lise 3. sınıfa geçtim ve Müslüman olmadığım halde Müslüman gibi olmak çok canımı yakıyor. Lütfen, bana yardım edin. Çünkü bununla yaşayamıyorum. Olmadığım biri gibi, sırf ailem böyle istiyor diye yaşamak canımı çok acıtıyor.

(Görsel: Léon Spilliaert)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir