Tamam, saçlarla özgür olunmuyor ama zorla yaptırılan bir şeyi yapmamak benim için özgür olmak.

Merhaba, ben de kendi hikayemi anlatmak istiyorum.

Anne ve babam tarafından muhafazakar bir ailede yetiştim. Babam hoca olduğu için, el alem ne der kafasında olan biri. Bizi kendi malı, hayvanı gibi gören o insan tarafından yetiştirildim. 15 yaşındayken kapanmam istendi, karşı çıktım. Liseye başladığım dönem, okul yerine şehir dışında bir Kuran kursuna gönderildim. Yaz tatiline gideceğimi sanıyordum ama orada Kuran kursuna sokup geldiler. O dönem orada kaldım, kapanmıştım. Tekrar geldiğimde yine gönderildim, saçımı açmama izin vermediler. Boyun eğmedim.
Açık öğretime yazıldım ve liseyi açıktan bitirdim. Hem çalışıp hem liseyi okudum, bu sene üniversiteyi kazandım. Yeterince temelim olmadığı için 2 senelik kazandım ama tercih yapmadım. Gitseydim de bir şey değişmeyecekti. Korona var diye açılmayacaktı. Zaten tekrardan hazırlanmaya karar verdim. Bu sene şehir dışında lisans istiyorum. Şehir dışı istememin sebebi ise özgür olmak. Bu sene yine açılma mevzusunu dile getirdim. Çok sert tepki gördüm, şiddet bile.

19 yaşında olan bir kıza karşı çok terbiyesizleşti, hakaret etti. Bir senedir yüzüne bile bakmıyorum. Yanıma geldi, bir şey olmamış gibi. Kaç kere konuşmaya çalıştı ama tek bir kelime dahi etmedim.
2021 YKS sınavını iple çekiyorum. O zorba adamdan kurtulacağım günü… Saçlarımın rüzgarda dans edişini izleyeceğim, özgür olacağım. Tamam, saçlarla özgür olunmuyor ama zorla yaptırılan bir şeyi yapmamak benim için özgür olmak. Dine karşı tepkim yok. Belki mizacı daha yumuşak bir aileyle yaşasaydım kendi isteğimle örtünebilirdim ama zorla yapılan bir şey insanı uzaklaştırıyor.

Ben de kendi içimi döktüm iyi geldi. Hiçbir zaman pes etmedim, çabaladım. Kendi hayatım için savaşmaya devam edeceğim. Burada okuduğum yazılar yakın geldi, hikayelerimiz benzer belki de. Hiçbir zaman pes etmeyin kızlar! Kızların okumasına karşı gelen bir ailede büyüdüm ve sadece kendi çabamla okuyup çalıştım. Normal liseye giderken dershaneye giden arkadaşlarım da oldu, çoğu benden düşük puan aldı. İnsan isteyince oluyor ama benim isteğim şehir dışında doya doya istediğim bölümü severek okumak. Seneye hedeflerime ulaşınca tekrardan bu sayfaya yazacağım.

(Görsel: Owen Gent)

Comment (1)

  1. Harikasın HA Rİ KA! Sakın pes etme, başaracağına gönülden inanıyorum ve güzel haberlerini bekliyorum! ^^

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir