Başörtüsünü zorla ve iğrenerek takıyorum.

Merhaba. Ben 12 yaşımda sözde kendi isteğimle akrabalarımdan görüp özenerek kapandım. Yıllarca Kur’an kursuna gidip eğitim görmemin de etkisi var tabii ki… 13 yaşımda İmam Hatip okuluna giderken açılma isteğim başladı. Ama o zamanlarda bu durumu şu anki kadar takmıyordum. 9. sınıfta İmam Hatip’ten kurtulup özel bir Anadolu lisesine gittiğimde her şey başladı. Bütün arkadaşlarım özgürce dolaşırken ben taktığım ilk güne lanet okuduğum başörtüsüyle her gün okula gitmek zorunda kaldım. Bir süre anneme sürekli açılmak istediğimi söyledim, o ise bunu ciddiye almayıp “Ben ölürsem öyle açıl ama mezarıma bile gelme”, “Eğer açılırsan seni evlatlıktan reddederim” gibi tehditlerde bulunuyordu. Okuldaki arkadaşlarımın da gazına gelip bu konuyu babamla konuşmak istemiştim. Babamın karşısına geçip başörtüsünü takma isteğimin kalmadığını, hissettiklerimi söylediğimde bana “Sen nereden görüyorsun bunları? Sen bu okula geçtin, böyle oldun. Seni okuldan alıp Kur’an kursuna vereceğiz” dediğinde “Kur’an kursuna gidince her şey değişecek sanki” demiştim. O da “Eve hapsederiz seni” diyerek cevap vermişti. Sonra benimle uzun bir süre muhatap bile olmamıştı. Şu an hâlâ başörtüsünü zorla ve iğrenerek takıyorum. Ha bu arada, babama “İstemeyerek kapanan diğer kızlar ailelerinden gizli dışarıda açılıyorlar, ben de mi öyle yapayım?” dediğimde “Öyle yaparsan ne olacağını biliyorsun kızım, vururum kafana, öldürürüm seni” demişti. Ben artık özgür olmak istiyorum.

(Görsel: Edvard Munch)

Comments (2)

 1. Sen belirli bir yasa geldiginde babanin yada annenin veya herhangi bir kimsenin sana karisma hakki olmayacak .”Dinde zorlama yoktur ” keske bu lafi tum muslumanlar,herkes anlayabilse ve senin gibi zorla takan kisiler ozgur olabilse .
  Baban ve annenin dedikleri…
  Onlar muhtemelen kendilerini dort dortluk bir musluman olarak goruyorlardir fakar bu yaptiklari hic dogru degil ve bunun farkinda da degiller anlasilan …
  Bence sen resit bir yasa geldiginde istedigini yapabileceksin cunku annen veya baban senin hayatinin tum anlarinda yaninda olamiyacaklar ve belki bir sureden sonra kabullenecekler cunku mecburlar .
  Umarim seni anlarlar ve hersey senin icin daha iyi olur .
  Yanlis bir sey dediysem eger ozur dilerim .

 2. Hayaletkullanıcı

  Şuan sana sıkıca sarılıp ailenin dediği herşeyi unutturabilmeyi çok isterdim♡
  Sadece birazcık daha dayan, sonra saçlarını rüzgarda hissettiğin zaman eski sadece Bulanık bir sayfaya dönüşecek, her zaman orada olacak belki ama kendin olacaksın<33

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir