14 yaşındayım ve 12 yaşımdan beri açılmak istiyorum.

Merhabalar. Ben 6 yaşımda kapandım. Kapandığımda bu kendi rızamlaydı. Annem ve ablam da kapalı. Küçüklükten beri annem beni hep arkadaşlarıyla görüşmeye zorlardı. Arkadaşları da hep birisini ayıplar tipte insanlardı. Mesela, “Aa, şu kız kapalı değil, tükür şunun yüzüne” gibi insanlardı yani. Bu yüzden açık olmanın ayıp bir şey olduğunu düşündüm. 1. sınıfta izin vermedikleri için beni 2. sınıfa geçtiğimde kapattılar. O günden sonra açık kollu gibi kıyafetlere bile izin vermediler. Şu anda 14 yaşındayım ve 12 yaşımdan beri açılmak istiyorum. Geçen yıl babamla annemin yanında ağlayarak açılmak istediğimi söyledim. Babam, “Ben annenle kapalı olduğu için evlendim” falan dedi. Annem de “Açılırsan sana hakkını helal etmem, özel derslere falan da göndermem” dedi. O günden sonra bir süre annemden gizli kolluğumu çıkardım. Annem öğretmen olduğu için okulda, kasabada beni de tanıyorlar. Kısa kollu giyindiğimde hep birisi “Kapalısın ama kısa kollu giyiyorsun” diyordu. Şu an yine yaz ayı ama dışarıdaki bakışlardan dolayı kısa kollu bile giyemiyorum. Şal desem boğuyor beni. Nefes alamıyormuş gibi hissediyorum. Açık olan herkese imreniyorum. Açık bir şekilde dışarıya çıksam “Aa, bu X öğretmenin kızı değil mi, açılmış” gibi sözlere maruz kalırım. Ne yapacağımı bilmiyorum. Azerbaycanlıyım ama Azerbaycan’da böyle bir site bulamadığım için burada anlattım. Yazım yanlışlarım varsa kusura bakmayın.

(Görsel: GIOVANNI DALESSI)

Comments (5)

 1. Benim annem de hakkımı helal etmem diyordu ben de burada bir makale yayınladım hatta okumuşsundur belki ama şu an açığım ve annem hakkını helal edeceğini söyledi çünkü her ne kadar tehdit etseler de çocuğuna kıyamıyor insan eğer açılmak istiyorsan onları zorlaman gerekiyor

 2. çok kişi tarafından tanınıyor olman zorlar seni. ama eğer tanıdık kimsenin olmadığı yerlere gidersen en azından bazen oralarda istediğin gibi giyinebilirsin. bana kalırsa bu yaşlardaki kişiler derslerine yoğunlaşıp geleceğe odaklanmalı. ailen izin verecek insanlar değilse tek çare üniversite oluyor.

  • yaşasın din karşıtlığı

   e abla çocuk 12 yaşından beri çekecek olacak, 10 sene mahpus hayatı gibi bu zorlamaya rezilliğe maruz kalacak.. zor olacak.

 3. Merhaba. Ben de azerbaycanlıyım, 14 yaşındayım ve 5 yaşında kapandım. Konuşmak istersen instagram: offaamd (İnstagramı derslerden dolayı sildim, ama tarayıcı üzerinden ara-ara girip bakıyorum)

 4. yaşasın din karşıtlığı

  kim hazırlaşmışsa bu siteyi ellerinden öperim. yaşam mücadelemiz devam etmeli hep beraber.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir