Ben ondan açılmak için izin almadım, sadece söyledim.

Merhaba. Bu siteyi yeni keşfettim ve çoğu kişinin hikayesini okudum. Dedim, ben de yazayım. Birilerine anlatmak istedim.

Öncelikle ben 8. sınıfta çevremden etkilendiğim için kapandım. Bizim sülale, ablalarım falan genelde kapalıydı. Onlara özendim. Annem de “Ne zaman kapanacaksın?” gibi sorular sorup duruyordu, çok heveslenip kapandım. Okula gittiğimde herkes çok yakıştığını söyledi, çok mutlu oldum. Sonrasında karantinaya girdik. Ben o dönem içerisinde evde hep açıktım, normal olarak sadece dışarı çıkacakken kapanıyordum, yani benim için sıkıntı değildi. Sonra maalesef liselerde kontenjan kalmadığı için 9. sınıfı İmam Hatip’te okumak zorunda kaldım. Sadece sınavlara gittim. Kapanmak zorunluydu ama az bir süre okula gittiğim için pek sıkıntı yaşamadım.

10. sınıfa geldiğimde Anadolu lisesine geçtim ve ben artık kapalı olmak istemediğimi fark ettim. Asla bir kapalı gibi davranmıyordum ya da diğer ibadetleri yerine getirmiyordum. Eşarbı yapmak beni çok sıkıyordu, bunalmıştım, artık açılmak istiyordum. Bunu anneme nasıl söyleyeceğimi bilemedim. Kuzenim de benimle aynı kaderi paylaşıyor, o söyledi ve ailemiz izin vermedi, karşı çıktılar, geçiştirdiler. Bir süre daha dayandım. Sömestr tatilinde açılmak istediğimi tekrar dile getirdim fakat çok daha kötü tepkiler aldım. Artık yapamadığımı, bunaldığımı söyledim ama annem dinlemedi.

Şu an hâlâ kapalıyım ama yaz tatilinde kesinlikle açılmayı düşünüyorum. Ben ondan açılmak için izin almadım, sadece söyledim, onun ne düşündüğü umurumda değil. Bu benim hayatım ve bunu elimden almasına izin vermeyeceğim. Açılınca buraya geleceğim. Umarım bunu isteyen herkes başarır.

(Görsel: GIOVANNI DALESSI)

Comments (8)

 1. Umarım başarırsın ve bunu gerçekleştirirsin kimse kimseye karışmamalı ve herkesin kendi hayatı . aileni mutlu etmek için kapalı dururken kendini üzüyorsun ne yazıkki bunu anlamıyorlar 🙁 açılman dileğiyle sevgiyle kal ?

  • yorumunu simdi gordum destegin icin tesekkurler henüz basaramadım ama bunu yapacagım

 2. umarım dediğin gibi yaz tatilinde dilediğin gibi yaşarsın. ailen okulunu veya özgürlüğünü kısıtlamayacaksa bence kesinlikle öyle yapmalısın. ama özgürlüğünü kısıtlyacaklarsa dikkatli olmanı tavsiye ederim. bu seferki tepkileri daha ağır olabilir.

 3. aynı durumu yasıyorum ne zaman kapanıp hangi okula geçtiğimiz bile aynı umarım senin düsündüğün gibi bende yaz tatilinde basarabilirim

 4. Safa Tuncer

  Özgür olma isteğin ve başkalarınin gudumunde olmak istememen gayet doğal. Çünkü insani ayakta tutan 3 temel deger varsa biri özgürlük olurdu. Diğeri ikisi de ahlak sahibi olma ve benlik yani düşünerek var olma istemi. Ancak anlamak istediğim bir nokta var. İbadet etmediğin için örtunmek istemiyorsun yoksa Ortunmek istemediğin için mi ibadetlere uzak duruyorsun ?

  • hayır ibadetlerden uzak durmuyorum namaz kılıyorum bazende kuran okuyorum bunları isteyerek yapıyorum ama kapalı olmak istemiyorum

 5. […] lise son öğrencisiyim. 4 yıldır kapalıyım, açılmak istiyorum. Buraya daha önce de yazdım ama o zaman başaramadım. Bugün dershaneye gideceğim ve hazırlandım. Şu an açık çıksam […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir