Aileme göre bana hiç baskı yapmamışlar ama o yaşıma kadar annem ortamlarda “Adet olunca kapanacak” gibi şeyler söylüyordu.

Çoğu yazıyı okudum ve artık benim de içimi dökme vaktimin geldiğini düşünüyorum. Ortaokulda 7. sınıfın ilk döneminde regl olunca kapandım. Aileme göre bana hiç baskı yapmamışlar ama o yaşıma kadar annem ortamlarda “Adet olunca kapanacak” gibi şeyler söylüyordu. Bu da aslında o an gelince benim sormamı gerektirmeden yapmam gereken bir durum oldu. Yani cevabımı çok önceden almıştım. Ailem muhafazakâr olmadıklarını iddia eden muhafazakâr bir aile.

Aslında son 1 yıla kadar hiç açılmak gibi bir düşüncem olmamıştı. Yani illaki her insanın olduğu gibi benim de aklıma gelmişti ama acaba, dememiştim. Son 1 yıldır ise sanki hayatımı dondurdum ve açılıp hayatıma devam edeceğim zamanı bekliyorum gibi. Şu an 17 yaşındayım. 1 ay sonra üniversite sınavına gireceğim ve bu durum sınava odaklanmamı da engelliyor. Annemlere 3 defa falan söyledim. Hepsinde “Asla” dediler. Hatta annem açık çıkmaya karar verip hazırlandığım bir gün kapının önüne geçip çıkmama izin vermedi. Çok ağladım 1 yıldır, çok dua ettim. Ama nafile… Saçlarımı, bedenimi, kendimi çok seviyorum ama sanki kapalıyken kendime yabancıyım. Kostüm giyip insanların yanına rol yapmaya gidiyormuşum da eve gelince asıl kendime dönüyormuşum gibi.

Sınavdan sonra annemlere tekrar söyleyeceğim. Daha önce söylediğimde “Sınavın varken bunlara mı kafa yoruyorsun?” demişlerdi çünkü. Onlar “Kendine bakabileceğin yetişkin bir yaşa gelince ne istiyorsan yap ama şu an bizim kurallarımız geçerli” diyorlar. Kendilerinden o kadar soğuttular ki… Ama benim umudum bitmedi. Hayatıma devam edeceğim. İstediğim gibi giyineceğim, süsleneceğim, saçlarımı savuracağım. O an gelene kadar da sabretmeye devam edeceğim. Bu platformda başarmış çok insanın hikayesini okudum. Umut veren herkese teşekkür ederim. Umarım her kadın kimseye hesap vermeden kendi iradesiyle özgür bir yaşam sürer.

(Görsel: Christian Krohg)

Comments (3)

  1. ben de bu sene sınava gireceğim o yüzden ağzımı kapalı tutuyorum. bence sınavdan sonra değil de sınav sonuçları çıktıktan sonra veya üniversiteye gittikten sonra da konuşabilirsin. çünkü öyle bi zamanda da buna engel olabileceklerini sanmıyorum.

  2. Neler yaptın ben de üniversite sınavına girdim ve açılacağım ama süreçten korkuyorum

  3. Ne önemi var

    İnan bana okuyunca bu benim hayatım dedim. Ailen düşünce olarak tam benim ailem. Ben daha küçük bi çocukken bile kısa kollu giydirmezdi annem yazın sıcağında uzun kollu kıyafetler giydirir şimdiden alış derdi o zamanlardan benim yerime kararlar almıştı bile…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir