İçimde verdiğim savaşı kazanmak benim için çok daha zordu.

Merhaba dostlarım. Artık saçlarımı rüzgârda savurabiliyorum. Tenimi kumsalda ve güneşte hissedebiliyorum. Bunun verdiği mutlulukla sizlere yazıyorum.

Örtümü çıkaralı 1,5 ay oluyor. 5-6 senedir kapalıydım, son 3 yıldır da ailemle mücadele veriyordum ve sonunda kazandım. Dile ne kadar kolay geliyor bunları söylemek, değil mi? Oysa zorluklarını sadece bizler biliyoruz. Birçok hakaret yedim, fazlasıyla fiziksel psikolojik şiddet ve ölüm tehditleri gördüm. Ama hepsinden öte içimde verdiğim savaşı kazanmak benim için çok daha zordu. Sürekli acaba yanlış mı yapıyorum, tüm bu hissettiklerim nefis mi acaba, İslam doğru bir din mi düşünceleri… Her gün bunları düşünmekten, araştırmaktan ruhumu kaybettim. Şu ana gelirsek, şu an önemsediğim tek şey hislerim. Herkesin doğrusu da kendisine göre. Tabii ki şu an istediğim gibi giyinemiyorum, ama saçlarımı rüzgârda hissetmek bile benim için bir nimet. Eminim ki zaman her şeyi yoluna koyacak alışacaklardır.

Lütfen pes etmeyin. Sizlerle beraber ben de bu yolda yürüdüm ve her birimiz bu yolun sonuna zaferle gelene kadar da yürüyeceğim. Lütfen Instagram veya Snapchat, Twitter adresinizi yazın, dinleyip yardımcı olmak isterim. En azından dertleşmek biraz da olsa iyi hissettirir. Sizlere ulaşacağım. Hayattaki tüm güzellikler sizinle olsun. Umarım bugün hayallerinize bir adım daha yaklaştığınız bir gün olur.

(Görsel: James Bland)

Comments (32)

 1. snapchat hesabim @esmabazkaya yazar misin? birileriyle konusmaya ihtiyacim var

 2. Allah dostu

  Seni kim kandırdı bilmiyorum ama TEK VE GERCEK DİN İSLAMDIR. Bunu böyle bilesin.Rabbim ıslah etsin seni ve arkadaşlarını. Umarım en kısa zamanda yaptığın yanlışın farkına varırsın.sen sadece nefsine hakim olamamışsın.bence silkelen ve kendine gel.

  • Empati ve saygı

   Sizin gibi yobaz insanlar yüzünden kaç gencimiz intihar etti haberiniz var mı ? Siz benim neler yaşadığımı biliyor musunuz da gelmiş burda allah sizi ıslah etsin diyorsunuz bizleri dinden soğutan nefret ettirenler var ise onlarda sizin gibi bağnaz insanlardır.Bir insan evladı sırf açık olduğu için nasıl onu evlatlıktan reddeder veya sadece bir namazı kaçırdığı için ağzından kan gelene kadar döver veya en basitinden bir far sürdüğü için boğazına yapışıp öldürmeye çalışır ? Ve siz hala gelmiş bana nefisten mı bahsediyorsunuz ? Bana hem fiziksel hem psikolojik şiddet uygulayan babamın hiç suçu yok değil mi ? Tek problem nefis tabi sizde haklısınız

  • Ağlama sözde “Allah dostu”

   • Empati ve saygı

    Allah yok kanka

    • Allah var. Bugünün Etiyopyasında yaşayan bir Kralın ismi. Ezan da, Kral halk arasında geçerken sokakta söylenen anons. Daha sonra çok Tanrılı inanç döneminde Arap yarım adasındaki Tanrı/Putlardan birinin ismi oluyor. Sonra da Islamın tek Tanrısı.

 3. Nefsi emmare

  Hissetmek, hissiyatla hareket etmek tamı tamına zararın ta kendisidir. Neden mi bir insan uyuşturucu bataklığına düşerse onun nefsi hissiyatı sürekli o mereti ister ve sarhoş olur ve böylelikle insanlıktan çıkmış etrafına zarar veren ve başkalarını kendisiyle beraber uçuruma sürükleyen bir insan olur. Dinimizin öğütlediği nefse karşı durmak ta tam burada devreye girer nefsim bana derki çıplak kal giyinme, kimseyi takma kafana ne eserse onu yap ve anı yaşamaya çalış, diğer taraftan RABBİM derki edepli ol, insnlra zarar verme, faydalı ol başkasını kendine tercih et yardım et ve arzu isteklerinin peşinden koşma. ikisini göz önünde bulundurduğum da nefsime hoş gelen ilkidir ama RABBİMin emrini yerine getirip cennete mükafakını almak en güzelidir ve mutluluk verendir. varsın siz düşünün.

  • Empati ve saygı

   Tesettürü babamın fiziksel ve psikolojik şiddet yüzünden yerine getiriyordum.Ayrıca hissiyat ile nefsin aynı şey olduğunu düşünmüyorum.Ben yıllarca çok acı çektim hiçbir zaman bu örtüyü kabullenemedim belki severim diye çok hocalarla konuştum kaç kez secdeye kapanıp ağladım içtenlikle ama hiçbir zaman kendimi iyi hissedemedim.Ve zamanla kendime zarar vermeye başladığımı fark edince her şeyi bir kenara bırakıp önceliğim kendimi iyileştirmek oldu.Gelip bana islam ile alakalı bir şey söylemeyin çünkü söylediğiniz şeyler klasik islam kanallarının söylediği klişe sözler.

 4. Ailenizin size karşı işlemiş olduğu günahlara dininizi kurban etmişsiniz. Sizin hareketiniz düşünce ürünü değil bilakis tamamen duygusal bir tepkime. Anneniz ve babanız kötü diye Allah’a asi olmak neden. Allah sizi her konuda serbest bırakmış. Biz müslümanlar olarak bağnaz ve dini anlamayanlardan zaten çekiyoruz. Çok saçma yazın. İman etsen ne etmesen ne kainat yaratıcıyı tesbih ediyor.

  • Empati ve saygı

   Benim yaşadıklarım sadece bir duygusal tepkime mi? Ben 16 yaşında 2 hafta sonra 17 yaşında olacak bir genç kızım.Gidipte benden 20 25 yaşında bir yetişkin olgunluğunu veya o güce, psikolojiye sahip biri bekleyemezsiniz.Belli ki hiçbir şey yaşamamışsınız yaşasaydınız zaten empati yapabilecek ve beni anlayabilecek bir seviye de olurdunuz.Bir insan size aynı konuda 5 yıl boyunca baskı yapıp birçok şiddetlere başvurmuşsa ne yapacaktınız? Doğal olarak o psikoloji ile o baskı yaptıkları konudan ve ailenizden uzaklaşacaktınız nefret edecektiniz.
   Bu uzaklaşma bu nefret bizlerin elinde olan bir şey değil.Bu noktaya getiren ebeveynlerin suçu.Burda kurban olan bir şey varsa o çocuğun birdaha asla atlatamayacağı travmalar ve psikolojidir yani din değildir.Dünyada bu kadar kötü zihniyetli çomar insan sayısı sizler sayesinde yükseliyor.Daha bir insanın ne yaşadığını doğru düzgün bilip bilmeden bu denli eleştirmeniz nasıl bir insan olduğunuzu zaten ortaya koyuyor.Size tavsiyem insanların hayatı hakkında bir bilginiz yok ise yorumunuz da olmasın.Aslında muhattap olmaya bile değecek bir insan bile değilsiniz ama yine cevap vermek istedim ilk ve son kez.

   • Bende 7 yıldır tesettürdeyim kendim isteyerek kapanmıştım ama kendim isteyerek açılamadım .son bir yıldır açılma fikri beni yokluyordu ama hevestir diye geçiştiriyordum ama artık kendimi daha çok kandırmak istemediğim, düşüncelerim hayli değiştiği için tesettürün içinde kendime yabancılaştığım için kalıp ve etiketlerden bunaldığım ve siyasi görüşüm akp olmadığı halde öyle algılandığım için ve bütün tesettürlü kızların sorumluluğunu paylaşıp kendim gibi olmadığım için başımı açmaya karar verdim. Ve bu öyle kolay bir karar asla değil kapanma kararından daha zor, aile baskısı bende de var hakaretler psikolojik baskı. Normalde cesur bir insan olmama ragmen maruz kaldığım psikolojik baskı sebebiyle kendime güvenip de 6 gün dışarı çıkamadım kendime olan güvenimi yitirdim öz benliğim onurum ezildi 28 yaşına gelipte kendi hayatımla ilgili bu kararı veremeyip çocuk muamelesi görmek benliğime büyük zarar verdi ama benliğimi topladığımda tekrardan bunun için mücadele edecegim. Herşeyden önce her koyun kendi bacagından asılır herkes lütfen kendine müslüman olsun, herkes sizin inandığınıza inanmak zorunda değil. Bir kadın başını açtı diye namussuz olmaz terbiyesiz ahlaksız olmaz sadece başını açmış bir kadın olur. Başınız açıkkende iyi ahlaklı olabilirsiniz edepli olabilirsiniz dininizi içinizde de yaşayabilirsiniz. Bu ülke kuranı bir kez açıp okumamış kulakdan dolma fetva sıkan insanlarla dolu din cahili çok bu ülkede kime ne anlatıyoruz..

  • Sen istediğin uyduruk yaratıcıya inanabilirsin git istersen uçan spagetti canavarına inan ama gelip burada bazı insanların anlamsız inançları yüzünden zorluk yaşayan insanlara bunları söyleme aptallığında bulunma.

 5. @uzgunumgizlemeliyim instagramdan bana ulaşırmısın lütfen

 6. @nisasabah_ banada yazarmisinnn

 7. Çok üzüldüm bir genç kızın haykırışları… Nereden başlasam bilemiyorum… Ailen aiçşn ayrıca üzüldüm… Sevgi dilinden uzak şiddet diliyle seninle iletişime geçmişler..insan çok aciz bir varlık.. Ne yaparsan nasıl yaşarsan sonu ölüme çıkan bir varlık…. İç mücadelemiz ölene kadar devam edecek…Canım kızım ne edersek kendimize…Sen şuan en güzel yaştasın..Keşke helal daire keyfe kafidir desturunu aileler kızlara yaşatabilse….evde bayan ortamında saçlarını istedikleri gibi açıp süslemeler.. Her hafta hangi renk istiyorlarsa boyasalar, şekilden şekile soksalar. O zaman başka yerde kendilerini ezik mahcup hissetmeyecekler… Başlarında Allahın ayetini taşıdıkları için gurur duyacaklar….keşke dinimizi doğru anlayıp yaşayabilsek… İslam şiddeti reddeder…. Hz Nuh oğluna son anlarında bile ey oğulcuğum gel kurtul diye Nida eder….kelke daha merhametli olabilsek insanlara.. Kestirip atmasak…çevre putunu yıkabilsek…çevrwmize ne deriz kızımız açılırsa telaşından çok Rabbimizi incitmekten korkabilsek…. Canım kıızm fıtratımızda bile tesettür vardır. Tesettür sadece baş kapama değildir..Araştırın yavrum kendiniz bunları öğrenin.. Ama şunu yapmayın… Nefsim hissiyatım demeyin…… Nefsinizi tanrı yapmayın… Gözlerinizden öpüyorum güzel yavrum.. Duamda tüm gençlerimiz…rabbim gönlünüzden hiç çıkmasın…

 8. Burda bir çok insan olayı senin dine bakış açında görmüş. Ne kadar üzücü. Ya burda kız gördüğü şiddetten söz ediyor. Nasıl anlamışsınız ki islamı sırf örtünmekten ibaret görüyorsunuz. Nasıl bir islam anlayışı bizi baskılar boğar ve ölümün eşiğine getirir. Üstüne üstlük yaptıkları sefil yorumlarla bakış açını değiştirebileceklerini sanıyorlar. Sadece daha çok uzaklaşmana sebep oluyor. Ben seni çok iyi anlıyorum ve senin adına çok mutluyum. Aynı şeylerş ben de yaşıyorum ancak henüz saçlarımı açamadım. Nasıl bir yük olduğunu neler hissettiğini bilmeyen insanlar boş yorumlar yapmasa keşke.

  • Empati ve saygı

   Beni anlayabilmene gerçekten çok sevindim Beyza.Ben burada bana yapılanlar sonucu girdigim psikolojiden travmalardan bahsederken insanlar kafamı açmama takılmış sadece.Tüm sorun sadece kafamı açmam sanki.Ebeveynlerin yaptığı baskının şiddetin önemi yokmuş gibi linçlemişler beni.Asla yalnız değilsin bende senin geçtiğin yollardan geçtim ve hâlâ geçiyorum ama umarım en kısa zamanda sende başarırsın ve istediğin bedene sahip olursun senin için içten dua edeceğim bütün güzel dileklerim seninle istsersen konuşabiliriz snapchat adresini yazarsan.

 9. Adımı buraya yazmak istemiyorum bende çok yaklaştım.seninle konuşmaya ihtiyacım var. İnstagram adresim fitpowderr bana ulaşırsan sevinirim

 10. Merhaba. Bana snapten ulaşabilir misin bfmo248

 11. instagram @sewavl yazabilir misin

 12. Bir cok kisi yasadigin kotu seyler haricinde goruslerine takilmis ve bu cidden cok uzucu eminim ki bu saçma tavsiyeleri yazarak bakis acini degistirmeye calismislar ama insanin uzerindeki o zorlama ve zorunluluk duygusunu örtünün agirlihini ve toplumun senin uzerindeki fikirlerin netlgini hic birnin bilemdigine o kadar eminim ki… Ama seni cok iyi anliyorum VE TEBRIK EDIYORUM BASARDIGIN ICIN UMARIM NASIL BIR HAYAT SURMEYI HAYAL EDIYORSAN OYLE YAŞARSIN VE UMARIM BEN DE DAHIL HERKE BIR GÜN ISTEMEDIGI YUKLERI TASIMAKTAN KURTULUR IYI GUNLER DILIYORUM KENDINE COK IYI BAK ☹️?

 13. ig:sud3guven konusabilir miyiz?

 14. ig:sude3guven konusabilir miyiz?

 15. İnstagram yazsam ulaşabilir misiniz biraz konuşmaya ihtiyacım var

 16. lütfen bana instagramdan ulaşabilirmisin yardıma ihtiyacım var 15 yaşındayım?
  insta: @iam.ceycey

 17. öncelikle seni çok tebrik ediyorum. Cesaretsizim çok yorgunum artık gücüm kalmadı sadece korkuyorum @ayseetopcu_
  instagramım, profilimde mor kapişonlu fotoğrafım var seninle tanışmak isterim.

 18. Lütfen bana da ulaşırmısınız yardıma ihtiyacım var:(
  Ins.@niluferguven_

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir