En sonunda bir gün teyzeme gidiyorduk bir cesaret örtüsüz gideceğimi asla bir daha takmayacağımı söyledim ve en sert tepkiyi o gün aldım.

Herkese merhaba. Aslına bakarsanız burayı uzun suredir takip ediyorum ve artık ben de yazmalıymışım gibi hissettim. Tahmin edersiniz ki ben de başörtüsü konusunda sıkıntılar yaşıyorum. En baştan başlamak gerekirse ben 6. sınıfa geçmeden 5. sınıfın yaz tatilindeyken yengemlere gitmiştik. Benim zaten bütün akrabalarım, annem, hepsi kapalı ve dinine takıntılı derecede bağlılar.

Annem ve yengem konuşurken yanlarına gitmiştim ve yengem beni örtü konusunda para, yeni kıyafetler vb. şeyler ile kandırmıştı. Ve 6. sınıf başlar başlamaz kapanmam gerektiğini söylemişti. Ben de küçüktüm tabii ki yeni kiyafet ve para çok cazip gelmişti ve öyle yaptım. 6. sınıfın ilk günü ki hâlâ hatırlarım, çok iğrençti. Sabah kalktım hiçbir şey bilmiyorum örtü ile ilgili ve aslından cok da çirkin geliyor gözüme ama annemin yardımı ile taktım bir şekilde.

O gün okula öyle gittim ve çok utanmıştım gerçekten. Asla teneffüslere çıkmadım, aylarca hep sınıfta oturdum ve en sonunda artık açılmak istedim ki zaten daha 5 ay gibi bir süre geçmişti. Annemle bir cesaret konuştum, ağladım ve sonunda şart koyarak kabul etti. O şart ise tabii ki tekrar kapanmaktı. 7. sınıfa geçer geçmez kapanacağıma söz verdim ve böylece açıldım. Tabii 6. sınıf çok çabuk geçti.

Asla istemiyordum ama akraba ve annemin o açık olduğum süreçte bile yaptığı baskılar sonucu tekrar kapanmak zorunda kaldım. Şu an 10. sınıfa geçeceğim en son annemle yaz tatilindan önce 9. sınıfın ortalarındayken konuşmuştum. Çok ağlamıştım ama asla ikna edememiştim. Tam 3 kere konuştum ama beni ciddiye bile almadı.

En sonunda bir gün teyzeme gidiyorduk bir cesaret örtüsüz gideceğimi asla bir daha takmayacağımı söyledim ve en sert tepkiyi o gün aldım. Bağırdı, çağırdı ve kolumdan tutup ittirdi. “Seni ciddiye almadıkça iyice saçmaladın.” dedi. Ağlaya ağlaya o gün teyzeme gittim. O günden sonra annemle konuşmaya asla cesaret edemiyorum. Ha bu arada annem ve babam ayrılar. Babam babaannem ile kalıyor. Babama bu konuda sadece 1 kere bahsettim ve sert davranamadı zaten kendisi annem kadar dine bağlı değildir.

Sadece “Şu an olmaz. 18 olunca kendin karar verirsin. Senin cehenneme gitmene bile bile evet diyemem.” falan dedi. Bu aralar okul başlamadan tekrar annemle konuşmayı düşünüyorum ama çok korkuyorum. Ne yapacağım bilmiyorum. Babaanneme babamın yanına gitmeyi de düşündüm ama burada bir düzenim var ve babaannem de çok aşırı dine bağlı biri. Halamlar çok karışmasa da babaannemin tepkisinden de biraz çekiniyorum. Kafam çok dolu ve karışık. Önerileriniz varsa yazın lütfen. Şimdiden teşekkürler ve uzun olduysa üzgünüm. ??

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir