Ataerkil toplumun etkisinde kalmak istemiyorum

Bugün burayı Twitter üzerinden gördüm. İki sene kadar önce sancılı bir açılma dönemi geçirdim. Cehennemde yanmamı görmek istemeyen ve sürekli ajitasyon yoluyla beni baskılamaya çalışan bir annem, bana uzun uzun mesajlar atıp kadın vücudundan tiksindiğini belli eden bir babam…
Hepsiyle baş etmek çok zordu. Hala devam ediyor olması daha da zordu. Söyledikleri değil, beni kabullenmemeleriydi benim için kötü olan. Ne bir derdimi anlatabildim bugüne kadar onlara, ne başka bir şey. Sosyal hesaplarım kurcalandı, hesaplar soruldu. Benim yanımda bu şekilde giyinirken dolanmak istemediğini söyledi babam. Yeri geldi crop giydim diye evde giydiklerime bile laf edildi. Görmekten tiksindiğini söyledi. Soruyorum, baba kadın vücudundan bu kadar tiksiniyorsan ben senin çocuğun olmayı nasıl başardım? Onlara göre vücut açmak cinsellik için… Bunu anlatmaya çalıştığında saçma sapan cevaplar…

Şunu unutmayın onlar değişmeyecek ve siz değişmeye devam edeceksiniz. Her geçen gün onların düşüncelerinden daha da uzaklaştığınızı hissedeceksiniz. Çünkü ebeveynlik denen şeyden haberleri yok ve nefret ettikleri şeye sizi elleriyle itiyorlar. Her şeyi biliyorlar yani en azından iddia ettikleri bu. Biliyor musunuz, baktığımda birbirlerine karşı bile çok saygısızlar. Sonumun böyle olmasını ve ataerkil toplumun etkisinde kalmak istemiyorum. Annem evlendiğinde kapanan biri olduğu için beni anlar diye düşünüyordum, ama başlarda beni en çok zorlayan evden çıkmamam için elinden geleni yapan oydu. Sevgilim olduğunu öğrendiğinde bana okulun bitene kadar rahat durmazsanız evlenin dediği gün anladım ki kimse kimseyi düşünmüyor.

Yaşamış bunu aslında. Üniversite çağında evlenmiş ve bunun büyük etkeni ailesi. Bize hep okulunuz daha önemli, demiş bu kadın. Şimdi gelmiş bana üniversite umurumda değil evlenin, diyor. Kimse kimsenin umurunda değil. Kendilerini düşündükleri için sizin de onlar gibi olmanızı istiyorlar. Çünkü siz onların temsilcisisiniz. O yüzden merhamet etmeyin, hayattan geri kalmayın, istediklerinizi yapın. Çünkü herkes kendini düşünüyor. Babamın tayt giydim diye söylediği sözü hiç unutmam. “Buralarda böyle giyinme, hocanın kızı bak bir de giydiklerine…”Ben hocanın kızı değilim. İsmim Z.

Buraya yazdıklarım belki çok çok az kısmı ama eğer bu yazıyı okuyorsan sana söyleyeceğim tek şey çok güçlü ol ve o cesaretini kullan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir