Okula ilk gideceğimiz gün vedalaşırken amcam kafanı, gözünü açma sakın dedi

Birkaç gündür yazsam mı yazmasam mı diye düşünürken buldum kendimi . Bugün ise nasıl başlasam diye düşünüp duruyorum. Yıllardır içinde olduğum tek korunağım odamdan yazıyorum şu an. 4 çocuklu bir ailenin en büyük kızıyım. Annem muhteşem naif bir kadın aynı şekilde ailesi de öyle. Babam ise ne dediğini bilmeyen küfürbaz, ahlaksız, terbiyesiz aklınıza ne gelirse işte öyle bir adam. Annemle babamın evlenme hikayesiyle başlayacağım. Annemler 5 kardeş, en büyük kız annem. Dedem yurt dışında çalışırken annem 15-16 yaşlarında çok fazla isteyeni oluyor ve evde en azından bir erkek bulunsun diye babamla evlenmesine razı geliyor. Annemler hep kız kardeş, tabii çok sonradan dayım doğuyor tek erkek. Dedeme kızamıyorum çünkü muhteşem bir baba, aynı şekilde anneannem de muhteşem bir kadın. Utanıyorum bunu söylerken ama annemin ailesini kıskanıyorum resmen. Gerçekten anne-baba sevgisiyle büyümüş bir kadın benim annem.

Her neyse babamla evleniyorlar 1 yıl sonra ben doğuyorum. Köyden biraz uzak çiftliğe taşınıyoruz. Babam annemi dışarı bile çıkarmıyor, o sıra başka bir kadınla görüşüyor tabii. Annemi de beni de aldatmış, aldatmaya devam etmiş iğrenç bir adam. Çocukluğum babamın telefonunu kurcalayarak, kadınlarla olan mesajlarını annemden saklayarak geçti. Sonra amcamlar da bu çiftliğe taşınıyorlar. Tabii babam bu sırada biraz daha insana dönüyor, rahat bırakıyor annemi. Ama kendimi bildim bileli bir nefretim var babama karşı. Yıllarca annemi suçladım neden ayrılmadı bu adamdan diye. Ama düşündükçe hak veriyorum. Dedem yurt dışında batıp Türkiye’ye döndü. Durumları baya kötüydü. Ayrılsaydı 3 çocukla ortada kalırdı. O da boyun eğdi babama.

En son üniversiteyi kazandığım yıl balkonda oturuyor bizimkiler. Amcamın oğlu, babaannem falan var. Ben de yanlarına gittim oturmaya. Annem şu an 2 yaşında olan kardeşime hamileydi. Abim gülerek babamın annemi aldatmasını anlatıyor. Ben de sinirlenip babama bir sürü laf ettim. Bağırış çağırış tabi o sıra… En son annem sana aynısını yapsaydı neler yapardın, dedim ve o an suratıma bir tokat patladı. Odadan 2 hafta çıkmadım. Annem de benimle kaldı odada, babamla yatmadı. O gün anneme boşan, ben size de kardeşime de bakarım dedim. Gözlerim doluyor hala yazarken ellerim titriyor. Annem bir düşündü önce. Bize de kıyamıyor. Hep hayalim sizin okumanız, sonra da kurtulmak dedi. Bana çok güveniyor, çok çalışkan bir kızım diye. Annemi yüz üstü bırakırım diye ödüm kopuyor. Babamlar gayet zenginler hatta baya zenginler.

Babaannem sürekli anneme yediğin önünde yemediğin arkanda der. Berbat davranıyorlar kısacası anneme. Neyse olayların üzeri sürekli kapanıyor kimse bir daha lafını bile açmıyor. Evde babama tek baş kaldıran benim. Annem bizim iş sahibi olmamızı bekliyor. Amcam kızlarını okutmamış, evlat ayrımı yapan iğrenç bir adam. Bana da aynı muameleyi yapmaya çalışıyor. Babamın takdir edeceğim tek yanı okumamız için elinden geleni yapması. Her neyse… Aile ilişkilerim iğrenç, zaten anlatmakla bitiremiyorum asıl meseleye geleyim.

Ortaokulu imam hatipte okudum amcam vesileyle. Liseyi de imam hatipte okumak için zorlandım, ama güzel eve uzak bir anadolu lisesi tutturup yurtta kaldım 4 yıl boyunca. Sonra üniversiteyi kazandım Antalya’da. Okula ilk gideceğimiz gün vedalaşırken amcam kafanı, gözünü açma sakın dedi. Bunu utanmadan nasıl söyledi aklım almıyor. Antalya’ya gittik, tüm kuzenlerim falan normal şortlu minili insanlar zaten. Babamla yurt arıyoruz, asla yurt bulamadık. En son cemaat yurtlarına kaldık. Baktık birkaç tane kuzenlerim de yanımdalar. Babam yurdun önünde tesettürlü kızları görünce bak bunlar da senin gibi başları bağlı falan deyip saçma sapan şeyler söyledi. Güldü, eğlendi, dalga geçti kendince. Babam evde farklı dışarıda farklı davranan iki yüzlü birisi. Ben de umursamadım dalga geçmelerini. Tesettürlü halimden gayet memnundum.

Okula başlayınca insanların beni hor görmeleri dışlamaları vs. hepsi üst üste geldi. Aslında çok isteyerek de tesettüre girmediğimi hatırlattı bu bana. İçten içe bunu taşımak istiyor muyum diye sormaya başladım kendi kendime. Şu an 3. sınıf oldum bir hafta sonra okula gideceğim. Annemle birkaç gün önce konuşurken “Aman kızım hareketlerine dikkat et, bunlar senin gözünün yaşına bakmazlar biliyorsun.” dedi. Tesettürden çıkmak istiyorum. Anneme karşı hata yapıyormuşum gibi geliyor. Onu üzerim diye ödüm kopuyor. Bir yandan da bunu yapsam eve nasıl döneceğim, dönsem bana nasıl davranacaklar diye düşünüyorum. Maddi desteği kesecekler, okulda ne yaparım bilmiyorum. Babam anneme bir şey yapar mı onu da bilmiyorum. Kız kardeşim yanlarında lisede okuyor, onu okuldan falan almaya bile kalkışabilir. Kısacası ne yapacağım hakkında asla fikrim yok. Babamın tüm açık akrabalarımıza saygısı var sözde. Bana neler yapar düşünmek bile istemiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir