Şubat 2023 – Bülten

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli büyük depremler oldu. İhmallerin ardından birçok insan hayatını kaybetti. 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, deprem akşamı yatsı ezanından önce Türkiye genelinde sela okunacağını kendisinin de Kahramanmaraş Abdülhamit Han Camii’nde sela okuyacağını twitter hesabından duyurdu. Evrensel, “Enkaz altındaki insanlara sela mı dinleteceksiniz?” haber başlığı altında tepkileri listeledi.

Depremzedeler için KYK yurtları boşaltıldı, öğrenciler yurttan çıkarıldı ve yüz yüze eğitime ara verildi. Bunun üzerine Toplumsal haber özel yazısı “Dini eğitime ara verilsin, tarikat yurtları depremzedelere açılsın” başlığı ile “Yüksek öğretime ara verilip öğrencilerin mağdur edilmesinden dolayı alınan bu karar tepkilere neden olurken, dini eğitime ara verilmemesi dikkatimizi çekti.” dedi. Evrensel “Barınma sorunu seçeneksiz bırakıyor: Tarikat yurdu mu? Akraba evi mi? Üniversiteyi dondurmak mı?” başlığı ile bir şekilde eğitim hayatına devam etmeye çalışan öğrencilerin çıkmazına değindi. Gençlik Örgütleri Forumu hazırladığı bilgi notunda KYK uygulamasının kanuna aykırı olduğuna, bunun yeni hak ihlallerini doğuracağına, bilgisayar/internet erişimi sorununa, hem okuyan hem çalışan gençlere, senelik yurt/kira sözleşmelerine, depremden etkilenen gençlere ve gençlerin iyi olma haline değindi.

Deprem sebebi ile annesiz kalan bebekler için Diyanet’e “Depremzede bebeklere süt anne konusunda dikkat edilecek hususlar nelerdir?” diye sorulmuştu. Diyanet, “Çocuk süt emdiği ailenin çocuğu gibi olur. Süt akrabalığı oluşan kimseler birbirlerine mahrem hale gelir ve aralarında evlenme engeli oluşur.” diyerek emziren annelerin ve emzirilen bebeklerin kayıt altına alınması gerektiğini söyledi. Diyanet’in verdiği cevaba Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği “Anne sütüne ihtiyacı olan bir bebek gördüğünüzde aklınıza ne gelir? Onu şefkatle sarmak, karnını doyurmak mı? Yoksa Diyanet’in aklına gelenler mi?” diyerek tepki gösterdi. Kısa Dalga’nın haberine göre Diyanet’in ilgili başlığına artık ulaşılamıyor.

Diyanet’e yöneltilen “Depremzede çocuklar evlat edinilebilir mi?” sorusuna İslam hukukuna göre evlatlık müessesinin yasak olmasını “Evlatlık edinenle evlatlık edinilen arasında bir evlenme engeli doğmadığı” ifadesi ile cevap verdi. Yalnız Yürümeyeceksin olarak #endişeduyuyoruz hastagi ile tepki gösterdik. Tepki gösteren kişiler arasında yer alan Fatih Altaylı “Diyanet TC yasalarını tanımıyor mu!” başlıklı yazı yayımladı. Attığı tweet üzerinden Gazete Duvar’ın “Diyanet personeline Fatih Altaylı için suç duyurusu dilekçesi dağıtıldı” başlıklı haberine göre Diyanet kurumsal olarak Fatih Altaylı’ya suç duyurusunda bulunduğu gibi personellerinin de suç duyurusunda bulunması için hazır dilekçe dağıttı.

Çağdaş Hukukçular Derneği kendilerine ulaşanlardan depremzede ve aile gözetiminde olmayan çocukların tarikatlara teslim edildiği iddialarının savcılık tarafından araştırılması gerektiğine basın açıklamasında yer verdi. Artı Gerçek haberine göre bakanlık çocukların İHH gönüllüsünde olduğunu doğruladı. Gazete Duvar  “Bir grup depremzede çocuk Tuzla’ya götürülmüş” başlıklı haberinde görgü tanıklarının ifade verdiğinden bahsetti. Serbestiyet “Serbestiyet, ‘Kimsesiz depremzede çocukların yerleştirildiği’ söylenen eve gitti; çocuklar anneleriyle kalıyor” yazısı ile olayı inkar etti.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre Diyanet’in görev ve çalışma yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Birgün, Diyanet’in yetkilerinin arttığının haberini yaptı. Haberde geçtiği üzere, “Diyanet’in okullarda, gençlik kamplarında ve medya kuruluşlarında haftada beş gün irşat programı düzenleyebilmesine olanak sağlandı. Yetkileri artırılan Diyanet’e ayrıca ‘manevi rehberlik sunma’ görevi verildi. Toplumsal yaşamı ilgilendiren hemen her alanda aktif rol oynayan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yetkilerine yenileri eklendi. Başkanlığa, okullarda, medya kuruluşlarında ve gençlik kamplarında, “Doğru yolu gösterme” anlamına gelen irşat faaliyeti görevi verildi. Yetkileri genişletilen Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne ise “Afet ve acil durumlarda manevi danışmanlık hizmeti sunma” görevinin verildiği bildirildi.”

Gaziantep Nurdağı’nda kurulan  çadırkentte 4-6 yaş kuran kursu açıldı.

DW’nin “Depremzede çocuklar tarikat kontrolüne mi teslim edildi?” başlıklı haberine göre 9 depremzede yetim çocuğun Sakarya İl Müftülüğü tarafından İsmailağa Cemaati’ne bağlı Sakarya Erenler İlme Hizmet Vakfı’nın Diyanet’e bağlı Kuran kursuna verildikleri ve hafızlık yapmaya başlatıldıkları belirtildi. Kursun görevlisi çocukların geçici olarak orada barındıkları 12 yaşından büyük oldukları için anneleri ile kalamadıkları söyledi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı iddiaları tweet atarak reddetti. Haberi yapan Alican Uludağ, Sakarya Müftüsünün AFAD’ın kendisine 48 çocuğu yönlendirdiğini, 9’unun bu kursta kaldığını, diğerlerinin ise başka kurslara yönlendirildiğini bizzat dile getirdiğini fakat sonraki açıklamalarında bunu yalanladığını belirterek “Açıkça yalan söylüyor.” diyerek tweet attı. Daha sonraki paylaşımında, “Son durum, ulaştığım bilgiye göre Aile Bakanlığı yetkilileri o çocukları tarikat kursundan geri aldı” ifadesine yer verdi.

Odatv’nin haberine göre Hatay’da Hristiyanlar tarafından yardım amaçlı kurulan çadırın yakınında Bursa Buked Derneği etiketi ile paylaşılan videoda iki kişi İsmailağa cemaatini “Kilise aşevi açmış, insanlara çok mütevazi güler yüzlü davranıp insanları olanca iyi davranıp kendilerine çekmeye çalışıyorlar. Gelin lütfen yemek ısmarlayalım diyorlar. Her sabah çevre temizliği de yapıyorlar. Buraları boş bırakmamak lazım!” diyerek deprem bölgesine yardıma çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir