Mart 2023 – Bülten

BBC’nin “İran’da kız öğrencilerin zehirlenmesi sürüyor: Onlarca çocuk hastaneye kaldırıldı.” haber başlığında geçtiği üzere İran’daki öğrenciler zehirli gazla düzenlendiği düşünülen saldırı ile hastanelere kaldırıldı.

Kızı salı günü Tahran yakınlarındaki Pardis ilçesinde zehirlenen bir anne, yaşadıklarını BBC’ye şöyle anlattı: “Kızım ve iki arkadaşı patlama gibi bir ses duyduklarını ve ardından yanık plastiğe benzeyen nahoş bir koku duyduklarını söyledi. Bunun ardından bahçeye çıkmaları istenmiş. Bazı çocuklar bahçede bayılmış. Kızımın sınıf arkadaşları arasında kalp sorunları ve astımı olanlar da var. Haberi alıp okula vardığımızda öfkeli ve endişeliydik.”

Enes Kara’nın yaşamına son vermesi üzerine Kemal Kılıçdaoğlu’nun attığı tweet ile yeterince tepki verdiği düşünülmememişti, CHP’li bir isim işin aslını Diken’e anlatmıştı. CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç “Düşen artık yerde kalmayacak” tweeti ile Kemal Kılıçdaroğlu’nu paylaştı. Görselde Enes Kara’nın da fotoğrafına yer verildi.

Birgün’ün “Çocuklar Menzil Cemaati’ne teslim” başlıklı haberine göre “Adıyaman’ın Kahta ilçesinde cemaate ait Menzil köyü bulunuyor. Bu alana Buhara Evleri adı verilen 41 bloktan oluşan bin daire inşa edildi. Cemaat, köydeki bu yapılarda toplam 7 bin 100 yetişkin depremzede ile 2 binin üzerinde çocuğun “misafir edildiğini” açıkladı. Yapılan son açıklamaya göre de Menzil Köyü’nde hâlâ 3 bin 850 yetişkin ile bin 1100 çocuk bulunuyor. (…) Cemaat sosyal medya hesaplarından küçük çocukların “tekbir işareti yaptığı” fotoğrafları “Ne kadar misafirimiz varsa hepsinin gönüllerini ısıtmaya çalıştık” ifadeleriyle paylaştı. (…) Ayrıca Menzil Cemaati’nin önemli isimlerinden biri olan Muhammed Saki el Hüseyni de deprem bölgesinden fotoğraflar paylaşıyor. Hüseyni’nin sosyal medya hesaplarından paylaştığı bir fotoğrafta askerler ile bir polisin, Hüseyni’nin karşısında “el pençe divan” durduğu görüldü.” İsmail Arı yaptığı haberler ile tehdit aldığını söyledi.

Pınar Gültekin davası ile ilgili Cemal Metin Avcı’ya ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi. 

Ayrıntılı bilgi.

Büyükçekmece’de bir Kuran kursunda hocanın çocuklara şiddet uyguladığı anın bir çocuk tarafından kayda alınması ve velisine “Beni buradan alın.” demesi üzerine sosyal medyada video yayıldı. Timur Soykan attığı tweet ile kursun İsmailağa cemaatine ait olduğunu, kursun adresinin İstanbul Büyükçekmece, Hürriyet Mahallesi Dokuz eylül Sokak’ta olduğunu söyledi. 

6284 üzerinden tartışmalar bu ay da sürdü. Yeniden Refah Partisi Cumhur İttifakı’na katılım şartları içerisinde LGBTİ+ derneklerinin kapatılmasını,  6284’ün kaldırılmasını, süresiz nafakanın kaldırılmasını, ahlak ve maneviyat öncelikli eğitim sisteminin inşa edilmesini şart koştu ve Hüda Par’dan sonra Yeniden Refah Partisi de Cumhur İttifakı’na katıldı. Kılıçdaroğlu attı tweet ile muhafazakar genç kadınlara  seslenerek “Muhafazakâr genç kadınlara seslenmek istiyorum. Biz baskıcı olan her şeyden arındık, demokratikleştik. Onlar en baskıcı olanı yanlarına çektiler. Kadına şiddetin önlenmesi kanununa savaş açanı ittifak ortağı yaptılar. Kazanım ve özgürlüklerinizin yok edilmesine izin vermeyeceğiz.” dedi. 6284 tartışmasının İttifak şartlarında yer alması sebebi ile 6284’ün ehemmiyetine değinildi. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık attığı tweet ile “Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemezdir.” dedi. AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin “Yalnızlıktan da yorgunum, camiamızın içinde bulunduğu durumu değerlendirirken de hüzün duyuyorum.” dedi. 

Konca Kuriş adlı tweet dizimizi paylaştık. 

Ramazan ayı sebebi ile başta Konya’daki Üniversiteler olmak üzere bazı üniversiteler sabah ve öğle yemeği çıkarmayı durdurdu. 

Türkiye İnanç ve Dindarlık Araştırması’nın (TİDA) “Sayılarla Türkiye’de İnanç ve Dindarlık” başlıklı raporu yayımlandı.

İran’da  5 genç kadın Calm Down Şarkısı ile başörtüsü takmadan sokakta dans ettiği için tutuklandı.

İlahiyatçı Cemil Kılıç öncesinde başörtülü kadınların müdahale edilen yaşamlarından bahsettiği bir video yayınlamıştı. Videonun sonrasında attığı tweet ile “Allahu ekber” nidaları ile sokakta şiddet gördüğünü anlattı.

Duvar’ın haberine göre Eskişehir’de bir okul müdürü kayıt için başörtüsünü çıkarmayı reddededen depremden etkilenen bir çocuğun okula kaydını yapmayı reddetti.

Evrensel’in “Depremzedelere sabah ve öğlen yemek dağıtımına son verildi: Ramazanda kahvaltı ve karavana yok” başlıklı haberine göre Adıyaman’da, ramazan nedeniyle çadır kentlerde sabah dağıtılan çorba dağıtılmamaya, öğle saatlerinde dağıtılan karavana yemek verilmemeye başlandı.

Muhammed Doğan attığı tweet dizisinde 2021 yılından itibaren 121 hutbesini incelemesi üzerine kelime ve metin istatistiğini çıkardı. Raporuna geçen kelimelerin istatistiklerini şöyle paylaştı: “Yoksulluk: 0, Hırsızlık: 1, Fakirlik: 2 (uzak anlamda) , Adaletsizlik: 0,  Haksızlık: 0, Yöneticiler: 0, Türkiye Halkı: 0 (Azerbaycan ve Filistin Halkı bağlamında birer kez), Millete, insanlara (reâya) karşı Sorumluluk: 0 (sadece Allah’a karşı sorumluluk bağlamında 33 kez) Sabır: 28, Tevekkül: 11, Kader: 7, Dünyada Saadet(mutluluk): 0 Ahirette saadet: 11, Sıkıntılar: 17 (halkın dayanışması bağlamında)… Bu tablo her şeyi anlatıyor sanırım. Total olarak halka, yöneticilerin mutluluğu için, saadetlerini ahirete ertelemeleri telkin edilmiş.”

H.K.G. davasının 3. duruşması İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti. Bir sonraki duruşma 5 Haziran’da gerçekleşecek.

Mehmet Baran Kılıç hazırladığı haberde üniversitelerin durumunun belirsiz olmasından öğrencilerin okuduğu şehirde oy kullanmak için başvuramadığını, fakat başvurulardan sonra üniversiteler açılırsa öğrenciler seçimde memleketine dönmek zorunda kalacağını anlattı. Haberi Meclis gündemine taşındı.

İBB ekipleri, Hiranur Vakfı’nın kaçak yapılarını yıktı.

Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 17 Ocak 2023 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı ile  “4-6 Yaş Kuran Kursu Desteği Programı Protokolü” imzalamasına üzerine “Cemaat yurdunda intihar eden Enes Kara, kız kardeşini bize emanet etmişti, sözümüz var!” diyerek protokolün iptali için dava açtı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir