“Giyemezsin, benim istediğim şekilde giyineceksin” diyor

Ben 18 yaşındayım, YKS’ye hazırlanıyorum. Ailem beni şehir dışında okutmayacaklarını baştan beri söylüyorlardı. Onları umursamıyor, çalışıyordum. Bu süreçte gittiğim dershane de kötü çıktı, dersler çok verimsizdi, salmaya başladım. Bir çocukla tanışmıştık o dönem, benim için Konya’ya gelmişti. Kendimi çok sorumlu hissettim. Bu çocuk sürekli akşam benimle buluşmak istiyordu, dersten 8’de çıkıp akşam 10’a kadar onunla oturuyorduk. Aileme de sürekli “Dersteyim” tarzı yalanlar söylemek zorunda kalıyordum. Buluştuğumuz 2. gün ben tam kapının önündeyken babam beni aradı, “Senin okul hayatın bitti, sen bir daha istesen de gidemeyeceksin” falan diye tehdit etti beni. O iki hafta benim için kabus gibiydi, evden hiçbir şekilde çıkamadım. Sonra babam dershane sahibiyle konuşmaya gitmiş, benim söylediğim yalanlar ortaya çıkmış. Eve geldi, annemle benim üzerime yürüdü. Erkek çocuğuna bir şey demezler, sana orospu derler. ”Ben birinin ağzından bir şey duyarsam, ikinizi de vururum” dedi. Bu arada babam uyuşturucu ticaretinden cezaevine girmiş, her gün pavyonda takılan içen bir adam. 5 yıl cezaevinde yattı, onun öncesinde eve hiçbir şekilde gelmezdi, çıktıktan sonra eve gelmeye başladı. Annemi darp ediyor, küfür ediyor ona sürekli. Annem boşanmıyor.

Annem de aşırı muhafazakar ve baskıcı. Giydiğim bol pantolonu bile giymeme izin vermez, crop giymek istediğimde üzerine sweat ya da ceket giyiyorum. Eve geldiğimde bana hakaret ediyor, “Giyemezsin, benim istediğim şekilde giyineceksin” diyor. Abim de onlar kadar baskıcı. Evin içinde pijama ile gezdiğimde küfür ediyor, kendi boxer’ı ile geziyor. Misafirlerin yanına çıkmak istemediğimi söylediğimde bana “Sen kız çocuğusun, hizmet edeceksin” diyor. O kadar yoruldum, yıprandım ki artık ne yapacağımı bilmiyorum. Sınava 1 ay kaldı, “İstediğimiz bölüme gideceksin, Konya’da okuyacaksın” diyorlar. Çalışmak, kendi hayatımı kurmak, onlara bağlı kalmamak istiyorum. Çalışmama izin vermiyorlar, yaşamak bile istemiyorum artık…

Comments (4)

 1. Merhaba. Umarım sınavın güzel geçmiştir. Konuyla ilgili fikirlerimi belirtmek istedim. Belki sana uzaktan söylemesi kolay, sıkıyorsa kendin yap diyeceksin ama.

  Youtube’da insanların hayat hikayelerini yazıp gönderdiği bir kanal var. Bir tane kadın okuyor ve sonra eşiyle birlikte yorumluyup tavsiye veriyorlar. (Şuan kanalın adı aklıma gelmedi özür dilerim.)

  Orada senin durumuna benzer durumda olan bir genç kız vardı. Onun da ailesi aşırı muhafazakarlardı ve aynı şehirde okumasını zorluyorlardı. O kız da ailesinden gizlice tercihlerini yapmış ve bir büyük şehirdeki bir üniversiteye başlamıştı.

  Ben senin durumunda olsam büyük ihtimalle böyle yapardım. Biliyorum çok çok çok zor bir karar ama böyle de yaşanmaz ki. Sürekli hayatına karışan aşırı dindar insanlarla birlikte yaşamak çok zor bir şey.

  Ben de aynı durumdayım, kendimden biliyorum. Benim ailem de aşırı muhafazakar ve her şeyime karışıp kısıtlıyorlar. Sürekli dini şeyler yapmam konusunda beni zorluyorlar. Homoseksüel ve ateist olduğumu öğrenseler beni öldürebilirler.

  En büyük hayalim iyi bir üniversite kazanıp özgür bir birey olup ailem ve akrabalardan uzakta yaşamak.

  • karadut dırımdırım

   merhaba ben İstanbul’da yaşıyorum ve istediğim üniversitede burada ama burada da kalmak istemiyorum ne yapmalıyım sizce

   • Merhaba, öncelikle İstanbul’da kalmak istememenizin sebebini öğrenebilir miyim?

    İzmir veya Ankara’da da istediğiniz üniversiteye muadil üniversiteler vardır. İzmir veya Ankara’daki bir üniveriteyi hiç düşündünüz mü?

 2. Merhaba, öncelikle İstanbul’da kalmak istememenizin sebebini öğrenebilir miyim?

  İzmir veya Ankara’da da istediğiniz üniversiteye muadil üniversiteler vardır. İzmir veya Ankara’daki bir üniveriteyi hiç düşündünüz mü?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir