Dinde zorlama yoksa ben neden bu kadar yorulmak zorundaydım?

Yaşadıklarımı birileriyle paylaşmazsam içim rahat etmeyecek. Sizler gibi çocukluğu elinden alınanlardanım ben de. Küçükken, ailemin kıyafetlerime karışmasını çok takmazdım. Ama büyüdükçe kendi giysilerimi seçmek istedim. Bunun benim hakkım olduğunu düşünüyordum. Özellikle babam bu duruma çok kızdı ve bu konuyu bir daha açamadım. Onların istediği kıyafetlerle büyüdüm, onların istediği okullara gittim, erkek arkadaşlarım olmadı ve sonunda onların istediği gibi biri olduğumu sandılar.

8. sınıfa başlarken, babam oldukça sert bir üslupla bir anda bu yarı-özgür hayatımı da kısıtlayarak yarın okula kapanarak gideceğimi söyledi. Halbuki kapanmayı düşünmüyordum bile… İtiraz etmek yerine, çaresizlik içinde lavaboda ağladım. Saatlerce… Günler ve aylar geçtikçe başörtüye alıştığımı düşündüler. Oysa her geçen gün içimde büyüyen nefretten haberleri yoktu. Dinde zorlama yoksa ben neden bu kadar yorulmak zorundaydım? Ailem haberleri bile olmadan içimdeki özgüveni, sahip olduğum saçlarımı ve yaşama hevesimi benden çaldı. Her gün ölmek veya delirmek için dua eden bir kız haline gelmiştim. Ve bir gün açılmak istediğimi anneme anlattım, destek olacağını sanmıştım. Kararıma saygı duyduğunu, beni her halimle seveceğini söylemesini istemiştim. Olmadı. Cehennemde yanmamı istemediğini ve babamın zaten izin vermeyeceğini söyleyip beni geçiştirdi.

Şu an yalnızca 14 yaşındayım. Çok fazla şey yaşadım, çok fazla ağladım ve en çok destek görmek istediğim ailem; bana, özgürlüğüme ve saçlarıma karşı… Ailem, istediğini giyip saçlarını açan arkadaşlarıma ne kadar özendiğimi hiçbir zaman anlayamayacak. İntihar etmeyi birçok kez düşündüm ama dünyada beni destekleyen kimse olmasa bile bu çetin savaştan güçlü ve biraz da kırılmış fakat zafer kazanmış bir savaşçı olarak ayrılacağım. Kendimiz olana kadar savaşacağız kardeşlerim. Pes etmeyin! Sizi seviyorum!

(Görsel: Karl Hofer)

Comments (6)

 1. Konuşabiliriz istersen benzer durumlar yaşıyoruz
  İnstagram
  @elifsaydannn

 2. Haklısın tatlım, kendimize sahip olduğumuz sürece iyi olacağız. İnat et, savaş en azından dene, inanıyorum ki iyi olacaksın. Korkma kalbinden ne geçiyorsa yapmaya çalış bunu başarırsın kalbimle inanıyorum.

 3. Moshonisi

  Korkma, dayan, hepimiz buradayız, birbirimize destek olacağız. Hayatımızı geri alacağız, savaşacağız, savaşıyoruz da.
  Konuşmak istersen Instagram’ım @kromodonisi
  İstediğin zaman mesaj atabilirsin.

 4. Lütfen pes etme yardım istersen yaz bana instagram hesabım Ummu3037

 5. Yaz lütfen. Kıyafetlerime sürekli karışan bir baba ve anneyle büyüdüm. Annemin psikolojik baskısı sebebiyle kapandım ama ben açılmayı başardım. Sana yardım edicem. @tuggbaa006

 6. Tecrübeyle sabit , dinde şu yok dedikleri defakto olarak her zaman vardır . Dincilerin yok dediklerine safca inanmayın .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir