35 yaşındayım, 19 yıldır kapalıyım. Geç mi kaldım bu karar için?

Merhaba. Uzun süredir yazılanları okuyorum. Ben de yazmaya karar verdim. Anneannemle yaşıyordum. Reglden önce de sonrasında da hep kapanmam gerektiğini söyledi. 16 yaşında kapandım. 35 yaşındayım, 19 yıldır kapalıyım. Üniversiteyi kapalı pardösülü okudum. Ama asla içimle dışım bir olmadı. Şu an asla kendimi tesettürlü görmüyorum. Dar pantolon giyiyorum, makyaj yapıyorum. Ama aileme, etrafıma başımdaki bez parçası yetiyor. Yanlış anlaşılmasın, tesettüre saygı duyuyorum, ama benimki tesettür değil.

4 yıldır açılmak istiyorum. Ama o kadar uzun süredir kapalıyım ki. Başta bu fikrimi annemle paylaştım. “Saçmalama, yeni kapanıp da pişman olan ergen kızlar gibi açılamazsın. Yaşlandın artık, yıllardır kapalısın, bu saatten sonra açılıp da ne yapacaksın?” dedi. Ama bu ben değilim ki. Sosyal baskıyla baş edemeyeceğimi söyledi. Kafam çok karışık. Geç mi kaldım bu karar için?

Comments (4)

 1. etrafınızdaki hiç kimsenin düşünceleri sizin isteklerinizden önemli değil hanımefendi bunu unutmayın. eğer kendinizi açık daha iyi hissedeceksiniz açılın ve bunun asla bir yaşı yok her şey bizim kafamızda bitiyor ben de 7. sınıfta annemin okula yollamam tehditi ile kapandım ve 10. sınıfta açıldım. bana da insanlar arkandan laf yaparlar yapma kızım etme kızım dediler ama emin olun insanlar 1 kere der 2 kere der 3. ye diyecek başka birini bulurlar. her daim yanınızdayım, hoş kalın 💓💓

 2. İnanın hiçbir şey için geç değil, geç kaldım düşüncesiyle açılmamanız kafanızda hep soru işaretleri olmasına neden olacak. Ya öyle yapsaydım? Diyeceksiniz. Bunu demek yerine istediğiniz gibi yaşayın, kendiniz hissetmiyorsanız zaten istediğiniz gibi yaşamıyorsunuzdur. Toplum der, ama önemli olan aynaya baktığınızda sizin ne diyeceğiniz, kendiniz hissetmeniz♡

 3. SEVGILI SAYFA KOORDINATÖRÜ,

  BIR CEVAP YAZIN, DIYORSUNUZ VE BENDE YARDIMCI OLMAK AMACIYLA YAZIYORUM,
  YORUMUMU YAYINLAMADIGINIZ GIBI “DAHA ÖNCE YAZMISSINIZ” DIYE BANA NOT GECIYORSUNUZ.
  BU HANIM KARDESIMIZIN YAZISININ ALTINA BAKIYORUM BENIM YORUMUM YOK.
  ENTERESAN.

  HAYIRLI BAYRAMLAR DILERIM.
  HÜRMETLER
  AYLIN

 4. Yaşım size biraz daha yakın olduğu için yazmak istedim. 29 yaşındayım ve yaklaşık 9 yıldır kendi isteğimle başörtülüydüm. Son bir yıldır istemediğimi alışkanlığa dönüştüğü için devam ettiğimi farkettim ve 4 ay önce başörtüsünü çıkardım. Çok zor bir süreçti en başta eşim bu duruma çok üzüldü tepki göstedi alışmak istemedi. Ama geçiyor zamanla herkes alışıyor. Geç değil inanın, ömür boyu keşke dememek için denemeye değer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir